Yunan mithologiası

15 Aralık 2006Yunan mithologiası sınırsız bir boşluk olan Caosla başlar. Sonra Gaea (Yer) ve unsurların birleşme prensibi olan Eros (Aşk) meydana gelmiştir. Caostan Ereb ve Gündüz meydana gelmiş, bunlardan da Ether ve Hemera (Gece) doğmuştur. Gaea, Uranüsü (Gök) dağları ve Pontosu (Deniz) Titanlar, Kikloplar ve yüz kollu üç dev meydana gelmiştir.
Tianların en genci Cranos, Uranusu öldürerek onun yerine geçmiş. Yerin benzeri olan Rhea ile birleşerek Hades, Poseidon, Zeus adlı üç erkek ve Hera, Demeter, Hestia adlı üç kızı meydana getirmişlerdir.
Zeus büyüyünce Cronosu tahtından indirmiş, göklerin egemenliğini kardeşi Poseidona yeraltı egemenliğini öbür kardeşi Hadese vermiştir.
Böylece, Teselyada Olimpos dağında egemenliğini kuran Zeus, yeryüzünün egemeni olmuştur.
Eski Yunanlılar, Olimposta oturan Tanrıların on ikisine önem verirlerdi: Zeus (Eh büyük tanrı, göklerin egemeni), Hera (Zeusun karışıdır), Athena (Şimşeğin ilâhi zekânın, bekâretin tanrıçası), Apollon (şiir ve musikinin, erkek güzelliğinin, güneşin tanrısı), Arthemis (Bakirelerin, av ve ormanların tanrıçası), Hermes (Şafak ve rüzgâr tanrısı), Ares (savaş tanrısı), Hephaistos (Yerdeki ateşin tanrısı), Aphrodite (Aşkın, kadın güzelliğinin tanrıçası), Eros (Aşk ihtirası tanrısı), Hestia (Aile ocağı tanrısı), Demeter (Ekin ve buğday tanrıçan).

Kategori: Mitoloji


Kategoriler

Son Yazılar