Yumurta

15 Aralık 2006Kuşların, sürüngenlerin, kurbağaların, balıkların, böceklerin dişilerinin, çoğalmak için yaptıkları ve içinden sonradan yavrunun çıktığı unsur.
Bu genel deyim dışında, yumurta deyince, kesin olarak kullandığımız, tavuk, kaz gibi evcil hayvanlarının yumurtaları akla gelir.
Bu yumurtaların en dışında kireçten bir kabuğu, bunun altında sert bir zar vardır. Zarın içinde dıştaki beyaz, içteki sarı renkte olmak üzere iki sıvı bulunur. Sarı kısmı beyaza karışmamak için ince bir zarla sarılmıştır. Daha koyu yumurta akı (Sıvı tutkal) maddesinden yapılmış bükülmüş iki bağ ile tutturulmuştur. Yumurta sıvısının zarı altında küçük beyaz bir benek vardır. Bu benek yavruyu meydana getirecektir. Yumurta kabuğu ince gözeneklidir Bu gözenekler olacak yavrunun solumasını sağlar. Tavuk yumurtasının kütçe ucunda, dış kabukla iç zar arasında ufak bir boşluk vardır. Burası hava deposu gibidir. Yumurta taze iken bu boşluk azdır; bayatladıkça, su kaybettiği için, akı gittikçe azalır, ufalır; hava boşluğu da artar.
Bir tavuk yumurtası ortalama 52-55 gram gelir. Bunun 5-7 gramı kabuk, geri kalan 46 – 48 gramın 31 gramı yumurta akı, 16 gramı da sarıdır. Yumurta sarısında fosfat ve fosforlu yağlar, demir bileşikleri, proteinler vardır. Akında da proteinli maddeler ve yağ bulunur.

Kategori: Biyoloji


Kategoriler

Son Yazılar