Saat

15 Aralık 2006Bir günün yirmi dörtte birine eşit olan zaman birimi.Bu zaman birimi esas kabul edilerek zaman göstermek için yapılan araçlara da saat ismi verilir. Zamanı göstermek için kullanılan saatlerin güneş saati, kum saati, su saati, duvar saati ve kol saati gibi birçok çeşitleri vardır.
Eski Mısırlılar ve Babilliler (M. Ö. 5000 – 1000) zamanı, tanıdıkları yıldızların durumuna ya da güneş saatlerine bakarak ölçerlerdi. XVII. yüzyıla kadar da en doğru saatler bu saatlerdi. Babilliler, su saatini icat etmişlerdi. Bu saatte içi yavaş yavaş su ile dolan bir kaptaki suyun seviyesine bakarak zamanı anlamak kabildi. Bu kaba su belirli bir oranda akışla dolardı. İçinde bulunan zembereklerin veya bazı ağırlıkların etkisiyle hareket eden bir seri çarklardan meydana gelen mekanik saatler ilk defa XIV. yüzyılda görüldü, fakat bu ilk saatler doğru gitmiyordu ve bunların sadece akrebi mevcuttu. Yelkovanları yoktu. Huyghens 1657 de saatin içindeki çarkların belirli bir hızla ve turla dönmesini sağlamak için saate bir pandül ekledi. Bu tarihte saatlerin hataları 10 dakikaya kadar indirilmişti. İlk dakik saat 1671 de imal edilen Harrison kronometreydi. Bu kronometre ile saatin hatası günde bir saniyeye indirilmişti. Son zamanlarda enerjisini alternatif akımdan alan elektrikli saatler ve son derece dakik radyo frekans osilâtörleriyle ayarlanan saatler yapıldı. İyi bir astronomik saatin hatasının 24 saatte 0,001 saniyeyi aşmaması gerektir.
Saatlerin Greenwichteki saate göre ayarlanması 1914 yılı 9 Mart günü kabul edilmiştir. Bundan önce saatler Paris saatine göre ayarlanırdı. Bazı memleketler 1915 yılından itibaren günlerin daha uzun olduğu yaz mevsiminde saatleri 60 dakika ileri almaya karar vermişlerdir. Buna yaz saati adı verilir. Yaz saati memleketimizde ikinci Dünya savaşından beri kullanılmaktadır. Süresi de kararname ile tayin edilmektedir. Yaz saati, yazın sıcak aylarında insanların işlerine daha erken başlamalarını sağlar.

Kategori: Dünya Tarihi


Kategoriler

Son Yazılar