Fabrika

15 Aralık 2006Makinelerle ve seri olarak iş görülen yerlere verilen ad. İnsan ihtiyaçları arasına giren maddelerin bir çoğu, bir çok fiziksel ve kimyasal işlemleri gerektirmektedir. Çeşitli ihtiyaçların kullanılabilir halde sağlanabilmesi, insan emeğinin yanında, makine emeğinin de birleşmesi sonucunu yaratmıştır. Böylece, ilkel olan herhangi bir madde, insan emeğinin, tekniğin artması ile de Makine emeğinin aracı ile kullanılabilir, ihtiyaçlara cevap verebilir bir duruma gelmiş olur.
Fabrikalar, bu bakımdan, çeşitli ihtiyaç maddelerinin, çeşitli işlerin, insan emeğine az ihtiyaç duyarak, seri halde yapıldığı, elde edildiği yerler olmuştur. Fabrikacılık sayesinde, kullanılan mallar, seri halde ve çok olarak elde edilmesi bakımından ihtiyaçları karşılayabilmek imkânını sağlamış, beri yanda elde edilen maddelerin, daha ucuza elde edilebilmesini mümkün kılmıştır.
Fabrikalar, doğrudan doğruya bir ihtiyaç maddesinin elde edilmesin; yarayan yerler olabildiği gibi; herhangi bir ihtiyaç maddesinin istihsal edilmesinde ya da yapısında kullanılabilecek ikinci dereceden parçaların yapıldığı yerler olabilir.

Kategori: Sanayi ve Ticaret


Kategoriler

Son Yazılar