Bira

15 Aralık 2006Arpa ve şerbetçiotu ile hazırlanan hafif alkollü (% 2 – 6) bir içki.
Bugün çoklukla arpadan hazırlanmakta olan ve en fazla kullanılan içkilerden biri olan bira, eski devirlerden beri bilinmektedir. Orta Asyadan dünyaya yayılmıştır. Orta Asyada bulunan Türkler, bugün biranın anası sayılan ve darıdan hazırladıkları boza yı kullanmışlardır. Bu içki, İran ve Mezopotamya yolu ile Mısıra yayılmıştır. Mısırda bozanın yapımında esaslı değişiklik olmuş ve bugün kullanılan bira tekniğine yakın bir teknikte yapılan bira meydana getirilmiştir. Mısırda tekniği çok gelişmiş olan bira, buradan Yunanistana, Romanyaya geçmiş ve XIV.- XV. yüzyıllarda yeni bir gelişmeye uğradıktan sonra bugünkü şeklini almıştır.
Bira yapılacak arpa ayrı bir tip şekil eder. Bu arpaların nişastası çok azotlu maddelerinin az olması gerekmektedir.
Bugünkü bira yapımı dört safhada tamamlanmaktadır:
1 – Maltın hazırlanması: Arpada bulunan ve bira yapımında önemli rolleri olan enzimleri geliştirmek, bira tanelerini kolayca şeker alabilir hale getirmek için yapılmakta olan bu işlemde, arpalar yabancı maddelerden temizlenir ve ıslatma işlemine tâbi tutulur ve arpalar çimlendirilir. Bundan sonra arpalar kurutulur. Kurutulmuş olan arpa taneleri değirmenlerde un haline getirilir.
2 – Malt şerbetinin hazırlanması: Un haline getirilmiş olan arpalar, su ile sıcakta şekerlendirilir. Hazırlanan malt şerbeti, büyük süzgeçlerden geçirilerek süzülür.
3 – Kaynatma ile şerbetçiotunun katılması: Süzülen malt şerbeti özel kabanlarda kaynatılır. Bu kaynatma sırasında kazana şerbetçiotu katılır. Elde edilen bu koyu sıvı, soğuk borulardan geçirilerek soğumaya terk edilir.
4 – Mayalandırma: Soğuk olarak elde edilen bu sıvı, bira mayası ile mayalandırılır, biraz dinlendirildikten sonra süzülür ve içilmek için gerekli kaplara doldurulur.

Kategori: İçecekler


Kategoriler

Son Yazılar